W dzisiejszym świecie dominuje informacja! Informacja jest towarem, walutą, dobrem, czy usługą. Dzięki informacjom jesteśmy w stanie funkcjonować i odnaleźć się we współczesnej, nowoczesnej, zdominowanej przez technologie rzeczywistości. Wyobraźmy sobie dziś życie bez smartfona…, ciężko prawda? To małe urządzenie, jeszcze kilka lat temu nieznane zwykłym obywatelom, niemalże całkowicie uzależniło nas, jako ludzi, a w szczególności fakt, że z tego małego urządzenia mobilnego możemy korzystać z szeregu programów i aplikacji internetowych, bez których ciężko nam sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie.
W tak skonstruowanej rzeczywistości, w której Internet, jako źródło Informacji, rozrywki, czy też taniej komunikacji ze znajomymi stanowi jeden z fundamentów codziennego funkcjonowania (zwłaszcza młodych, lecz nie tylko) ludzi, wkracza pojęcie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, czyli po prostu cyberbezpieczeństwa.
Dlaczego współcześnie cyberbezpieczeństwo jest takie ważne? Do niedawna wirus, czy trojan kojarzono wyłącznie ze złośliwym tworem, które przeszkadza, spowalnia, bądź blokuje i uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie na komputerze, laptopie, itp. Jednak świat idzie do przodu, a wraz z nim pojawiają się nowe szanse, możliwości, lecz także wyzwania i zagrożenia, również w świecie wirtualnym, czyli cyberprzestrzeni.
Internet zdominował większość aspektów naszego życia. Tradycyjne sklepy powoli zastępują coraz liczniejsze sklepy internetowe, możliwość zamówienia towaru i odebrania go w drzwiach naszego mieszkania, a w razie możliwości- zwrot i odzyskanie poniesionych kosztów sprawiają, iż ludzie chętniej wybierają tego typu możliwości robienia zakupów, a w szczególności w czasach pandemii koronawirusa. Rozwijają się firmy logistyczne, oferujące coraz lepszą jakość usług, dodatkowo już niemalże wszędzie mamy możliwość śledzenia naszej przesyłki, co jest oczywiście bardzo wygodne i pozbawia nas zbędnego stresu.
Każdy, kto posiada konto w banku, ma możliwość dostępu do aplikacji komórkowych, oferujących zróżnicowane usługi, promocje i oferty, czy nawet możliwość zapłaty za zakupy ,,telefonem”, dzięki wykorzystaniu wirtualnej karty kredytowo-debetowej, czy po prostu kodu BLIK.
Komunikacja ze znajomymi jest teraz powszechna i niezwykle tania. Ilość kont na portalu społecznościowym Facebook, lecz także innych portalach społecznościowych, czy randkowych nieustannie rośnie. Poznanie się z osobą z drugiego końca Polski, czy nawet z innego kraju nie stanowi już realnego problemu, dzięki Internetowi mnóstwo ludzi znajduje miłość i zakochuje się.
Internet to ogromny potencjał, mnóstwo szans i możliwości, jednak również nieustannie powstające zagrożenia i wyzwania. Cyberbezpieczeństwo to ochrona i obrona Internetu, czyli po prostu szereg organów, instytucji, a także narzędzi, dzięki którym poziom bezpieczeństwa powinien stać na zadowalającym użytkownika (bądź inny podmiot) poziomie. Cyberbezpieczeństwo kreuje systemy i podsystemy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, dzięki którym (w miarę możliwości) możemy czuć się bezpiecznie i bezpiecznie korzystać z Internetu z naszych urządzeń mobilnych, bez względu na to, czy jest to smartfon, laptop, czy tablet.
Jednak Cyberbezpieczeństwo to nie tylko instytucje, organy, programy antywirusowe, czy wojska cybernetyczne. Cyberbezpieczeństwo stanowi każdy z nas, każdy, kto korzysta z usług i dóbr Internetu. Cyberbezpieczeństwo to przede wszystkim świadomość zagrożeń i wyzwań w cyberprzestrzeni. Cyberbezpieczeństwo kreujemy i kształtujemy my wszyscy- użytkownicy Internetu, użytkownicy YouTube, czy Facebook. To nasza świadomość i pogłębianie naszej wiedzy w tym zakresie stanowi trzon, fundament tego, jak kształtuje się nasze osobiste cyberbezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym, mając na telefonie aplikację mobilną naszego banku. Pamiętajmy o tym, klikając w podejrzane linki z transmisjami meczów. Pamiętajmy o tym, gdy znajomi wysyłają nam wiadomości z linkiem do konkursu. Pamiętajmy, że Internet to nie tylko dobro, szanse i rozrywka. Cyberbezpieczeństwo kreujemy my wszyscy, zarówno informatyk z branży IT, jak i zwykły Kowalski, wychodzący rano do piekarni, płacący za zakupy przy użyciu BLIK-a.