Bezpieczeństwo danych jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek. To temat, którym szczególnie powinny zainteresować się firmy – przetwarzanie wrażliwych informacji to fundament wielu usług. Aby zapewnić pełną ochronę, warto postawić na backup danych w chmurze.
Dlaczego backup danych dla firm jest tak istotny?
Działalność ogromnej liczby przedsiębiorstw nie może się obecnie odbywać bez zapisywania i przetwarzania danych zarówno klientów, jak i partnerów biznesowych, a także pracowników. Wpływa na to nie tylko rodzaj wykonywanych usług, lecz także potrzeba zgodności z regulacjami określającymi zasady przechowywania poufnych informacji, takimi jak RODO. Tego typu procesy odbywają się niemal wyłącznie z użyciem Internetu – to sprawia, że dane mogą w każdym momencie paść ofiarą ataku hakerskiego. To jednak tylko jedno z wielu zagrożeń na tym polu. Awarie, błędy oprogramowania, błędy ludzkie, przerwy w dostępie do sieci – każdy z tych czynników może doprowadzić do utraty kluczowych danych, co oznacza problemy w oferowaniu usług i spore koszty dla przedsiębiorstwa.
Jak skutecznie uchronić się przed utratą informacji lub dostępem osób trzecich? Regularne wykonywanie kopii zapasowych to proste, a jednocześnie niezwykle skuteczne rozwiązanie. Backup danych dla firm to podstawa bezpiecznej i odpowiedzialnej działalności. Kopie mogą być zapisywane z użyciem lokalnej infrastruktury, jednak skorzystanie z usług cloud niesie za sobą wiele dodatkowych korzyści.
Backup danych w chmurze, czyli prosty sposób na wdrożenie zasady „3–2–1”
Przy wykonywaniu kopii zapasowych warto trzymać się tak zwanej złotej zasady backupu, czyli reguły „3–2–1”:
- dane powinny być przechowywane w trzech kopiach,
- kopie zapasowe powinny znaleźć się na dwóch różnych nośnikach,
- jeden z nich powinien znajdować się w innym miejscu niż siedziba firmy.
W przypadku zarówno lokalnych backupów, jak i kopii w chmurze spełnienie pierwszego punktu nie będzie stanowić problemu. Drugi również powinien być wykonalny z użyciem lokalnej infrastruktury, jednak trzeci może już sprawiać większe trudności. Najlepiej sprawdzą się tutaj serwery zewnętrzne, które powinny przy tym być objęte stałym nadzorem i specjalistycznym wsparciem. Backup danych w chmurze pozwoli z łatwością wdrożyć złotą regułę „3–2–1”, znacznie zwiększając bezpieczeństwo danych. Tego typu usługę możemy znaleźć na przykład w ofercie INEA, na przykład łącząc INEA Backup z INEA CloudPro.
Backup w chmurze – korzyści
Wykonywanie kopii zapasowych w chmurze to przede wszystkim wysoki stopień bezpieczeństwa, jednak nie jest to jedyna zaleta. Oprócz tego możemy liczyć na wygodny dostęp do danych z dowolnego komputera, zwłaszcza w przypadku ofert bez limitu urządzeń czy użytkowników. Dla wielu firm będzie to także spora oszczędność w stosunku do kosztów przygotowywania i utrzymywania własnej infrastruktury.
Warto ponadto zaznaczyć, że oferty backupu w chmurze często idą w parze z innymi usługami dotyczącymi przechowywania i przetwarzania danych. Możemy na przykład skorzystać z dodatkowej mocy obliczeniowej w ramach infrastruktury firmy odpowiedzialnej za kopie zapasowe.