Koniec ery papierowych recept od 8 stycznia

Autor:

   |

Wersje elektroniczne recept mają całkowicie zastąpić te papierowe już od 8 stycznia. Według Ministerstwa Zdrowia tradycyjna forma nie była bezpieczna, a także zbyt wygodna. Po zmianach farmaceuci, lekarze oraz pacjenci będą mogli poświęcać mniej czasu na wypisywanie, stanie w kolejkach i realizacje recept.

Wystawiana recepta za pomocą komputera i sieci ma trafiać bezpośrednio do pacjenta. Dodatkowo jest możliwość uzyskania od lekarza wydruku informacyjnego, równoważnego z e-receptą i na tej podstawie apteka i pracujący w niej pracownicy także są zobowiązani wydać leki.

Działanie E-recepty – na czym polega?

Po wizycie u lekarza wystawione recepty trafiają bezpośrednio na skrzynkę e mail pacjenta. Dodatkowo możliwe jest wysłanie 4 cyfrowego kodu na telefon i okazanie w aptece razem z numerem PESEL, aby zrealizować receptę. Forma recepty jest możliwa do wybrania w Internetowym koncie Pacjenta. Elektroniczne recepty, maja za zadanie podnieść bezpieczeństwo dzięki czytelnym zapisom, które niwelują błędy przy wydawaniu leków, a także można je realizować na terenie całego kraju. Kolejnym plusem tego pomysłu jest brak możliwości zgubienia dokumentu oraz brak odpisów. Nie wydane leki można wykupić w innej aptece bez utraty refundacji.

Dodatkowe cechy e-recepty

Elektroniczna forma recept zawiera tak samo jak w tradycyjnej informacje na temat dawkowania dla pacjenta. Wygodą będzie także możliwość otrzymywania kolejnych e-recept bez konieczności wizyty u lekarza lub w przychodni, jednak w tym wypadku warunkiem jest chorowanie na choroby przewlekłe.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej