Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Kolory w projekcie graficznym a na wydruku – o czym trzeba pamiętać?

Autor:

   |

Często zdarza się, że projekt graficzny, który wygląda pięknie na ekranie komputera, nie prezentuje się już tak dobrze na papierze. Wydruk jest zawsze jaśniejszy niż obraz na monitorze i czasami trudno uzyskać odpowiedni efekt. Jakich błędów unikać, żeby projekt był ładniejszy po wydrukowaniu?

Kolory w projekcie graficznym

Kolory w projekcie graficznym są bardzo ważne. Można ich używać do wyrażania emocji, kształtowania nastroju i kreowania ogólnego wrażenia. Jeśli zostaną dobrze dobrane, pomogą w zaakcentowaniu konkretnych elementów graficznych, a także sprawią, że dużo lepiej wyjdzie druk w kolorze. Warto zatem poświęcić odpowiednią ilość czasu na dobór kolorów do swojego projektu.

Kolory w wydruku

Jakie kolory są najlepsze do wydruku? Czerwony często używa się w reklamach, ponieważ jest łatwy do zauważenia. Niebieski także cieszy się sporą popularnością, ponieważ kojarzy się ze stabilnością i pewnością. Inne popularne barwy to żółta, zielona i fioletowa.

Wybór koloru do wydruku zależy od rodzaju produktu i grupy odbiorców. Przykładowo, czerwony będzie dobry dla produktów żywnościowych, ponieważ kojarzy się ze świeżością. Niebieski z kolei budzi skojarzenia ze stabilnością, dlatego warto go wykorzystywać w przypadku produktów finansowych.

Jak dobrać kolory do projektu graficznego?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w tym procesie:

  • Wybierz kolory, które pasują do tematu lub charakteru twojego projektu. Nie ma sensu używać odcieni niedopasowanych do pozostałych elementów.
  • Postaraj się ograniczyć liczbę kolorów do minimum. Zbyt wiele barw może sprawić, że projekt będzie wyglądał na przepełniony i chaotyczny.
  • Kolory powinny być ze sobą skomponowane w taki sposób, aby tworzyły spójną całość. Dobrze dobrane barwy mogą dodać projektowi lekkości i harmonii.

Pamiętaj, że kolory mogą się różnić w zależności od medium, w jakim będą prezentowane. Dlatego trzeba sprawdzić, jak wyglądają zarówno na ekranie komputera lub telefonu, jak i po wydruku, na papierze. Jeśli to możliwe, warto skorzystać z korekty kolorów w celu uzyskania jak najlepszego efektu.

Ustawienia projektu graficznego

Pierwsza rzecz, o której musisz pamiętać, to odpowiedni format pliku. Najlepsze efekty uzyskasz, pracując z plikami w formacie PDF, który zapewnia najwyższą jakość. Możesz być pewny, że twój projekt będzie wyglądał tak, jak chcesz.

Kolejna ważna rzecz to odpowiednie ustawienie koloru. CMYK jest najlepszy do wydruków, ponieważ takie pliki są najbardziej precyzyjne i lepiej oddają to, jak barwy projektu będą wyglądały już po wydruku.

Ostatnia rzecz to odpowiednie ustawienie rozdzielczości. Trzeba pamiętać, że gotowy wydruk jest dużo bardziej precyzyjny niż obraz na monitorze, dlatego lepiej ustawić wyższą rozdzielczość. W ten sposób unikniesz pikselizacji, a twój projekt będzie wyglądał znacznie lepiej.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej