Karty graficzne Nvidii z serii RTX 4000: Specyfikacja, data premiery

Autor:

   |

Nie da się ukryć, że karty graficzne cieszą się obecnie (absurdalnie) dużym zainteresowaniem. Wielu konsumentów z nadzieją walczy o to, by dostać w swoje ręce karty graficzne Nvidii obecnej generacji, czyli serię RTX 30. Mimo to, przygotowania do następnej generacji procesorów graficznych Nvidii z serii 4000 są już podobno zaawansowane.

Pomimo zwiększonego popytu na GPU, globalnej pandemii i światowych niedoborów układów scalonych, gigant z branży GPU i jego następna seria kart graficznych wciąż idą pełną parą.

Według pogłosek, następna generacja kart graficznych firmy Nvidia o nazwie kodowej Lovelace (po słynnym angielskim matematyku) ma się ukazać jesienią 2022 roku. Podobnie jak w przypadku serii RTX 20 i 30, oczekuje się, że flagowe procesory graficzne dla graczy – 4090, 4080 i 4070 – zostaną wprowadzone na rynek jako pierwsze.

Specyfikacja kart i spekulacje na temat data premiery

Jak donosi leakster o pseudonimie Kopite7kimi, seria Ada Lovelace ma być dwukrotnie szybsza od obecnych kart z serii RTX 30 dzięki wydajniejszemu 5-nanometrowemu procesowi technologicznemu TSMC.

Dwukrotny wzrost wydajności będzie jednak wiązał się z większymi kosztami. Nowsze procesory graficzne mogą potencjalnie wymagać dwukrotnie więcej mocy niż dotychczasowe układy. Doniesienia sugerują również, że flagowy model z serii 40, RTX 4090 będzie oparty na układzie GPU AD102.

Według wstępnych danych dostarczonych przez leakera Kopite7kimi, procesor graficzny AD102 może mieć nawet 18432 rdzenie CUDA, co stanowi ogromny skok w porównaniu do 10496 rdzeni w RTX 3090.

Według pogłosek, procesory graficzne z serii RTX 4000 mają trafić do masowej produkcji w połowie 2022 roku. Zakładając, że wystarczy czasu na zgromadzenie wystarczających zapasów, prawdopodobna jest premiera detaliczna w okolicach października lub listopada 2022 roku. Najnowsze plotki mówią jednak o premierze już w trzecim kwartale 2022 roku, co byłoby zgodne z terminem premiery kart z serii RTX 30, które pojawiły się na rynku we wrześniu 2020 roku.

Seria RTX 4000 może mieć ogromną pamięć podręczną L2, w porównaniu do procesorów graficznych z serii 3000

Jedną z głównych cech kart z serii 4000 będzie ogromny wzrost pamięci podręcznej L2. Informacja ta pojawiła się po ataku ransomware – hakerzy opublikowali przecieki w sieci po tym, jak Nvidia odmówiła zapłaty okupu.

Flagowy procesor graficzny oparty na architekturze Ada, według dostępnych danych, miałby mieć aż 96 MB pamięci podręcznej. Dla porównania RTX 3090 ma tylko “marne” 6MB pamięci podręcznej L2, więc taki wzrost może mieć ogromny wpływ na gry wideo – a także oznaczać, że Nvidia idzie w ślady AMD, dodając duże wewnętrzne pamięci podręczne do swoich procesorów graficznych.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej