Google Play pokaże, jak aplikacje będą wykorzystywać dane użytkownika

Autor:

   |

Google uruchomił we wtorek sekcję “Bezpieczeństwo danych” w swoim sklepie Play. Funkcja ma na celu pokazywanie użytkownikom wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i prywatności przed pobraniem aplikacji, takich jak sposób gromadzenia, ochrony i wykorzystywania danych.

“Wysłuchaliśmy opinii użytkowników i deweloperów aplikacji, którzy twierdzili, że wyświetlanie informacji o danych, jakie aplikacja gromadzi, bez dodatkowego kontekstu, to za mało” – napisał Google w swoim wpisie. “Dlatego zaprojektowaliśmy sekcję Bezpieczeństwo danych, która umożliwia deweloperom jednoznaczne oznaczenie, jakie dane są gromadzone i w jakim celu są używane”.

Sekcja ta pokazuje:

  • Czy deweloper gromadzi dane i w jakim celu.
  • Czy deweloper udostępnia dane osobom trzecim.
  • Praktyki związane z bezpieczeństwem aplikacji, takie jak szyfrowanie danych w trakcie przesyłania i możliwość żądania usunięcia danych przez użytkownika.
  • Czy aplikacja spełnia politykę rodzin Google Play, która ma na celu lepszą ochronę dzieci w sklepie Play.
  • Czy deweloper zweryfikował swoje praktyki związane z bezpieczeństwem zgodnie z globalnym standardem bezpieczeństwa (konkretniej oceną bezpieczeństwa aplikacji mobilnych).

Google ogłosił wprowadzenie sekcji Bezpieczeństwo danych w lipcu 2023 i obejmuje ona zarówno deweloperów aplikacji, jak i użytkowników. Funkcja jest podobna do “etykiet informacyjnych” Apple dla aplikacji.

Od teraz użytkownik będzie miał większą kontrolę nad tym, do jakich danych mają dostęp pobrane aplikacje. Na przykład, jeśli aplikacja prosi o dostęp lokalizacji, użytkownik będzie mógł wybrać, czy udzielić zgody na jednorazowe użycie, użycie tylko podczas korzystania z aplikacji lub użycie przez cały czas. Można również przejść do Panelu prywatności w systemie Android, aby przejrzeć, jakie uprawnienia mają aplikacje zainstalowane na smartfonie.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej