Dowiedz się, jak dbać o swoją prywatność z okazji Europejskiego Dnia Ochrony Danych

Autor:

   |

Już 28 stycznia obchodzimy Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. To idealny moment na to, by zastanowić się, czy nasze dane są tak bezpieczne, jak byśmy tego chcieli. Z tej okazji przygotowaliśmy zestaw porad dotyczących ochrony poufnych informacji w sieci.

Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych powstał z inicjatywy Komitetu Ministrów Rady Europy, a jego obchody przypadają na rocznicę utworzenia Konwencji 108 Rady Europy w dniu 28 stycznia 1981 roku. To najstarszy międzynarodowy akt prawny regulujący kwestię zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych i ochrony personalnych informacji.

W dobie Internetu przekazujemy swoje dane ogromnej liczbie podmiotów, dlatego świadomość ich bezpieczeństwa jest istotna jak nigdy wcześniej. Przygotowaliśmy kilka wskazówek na temat tego, jak dbać o swoje własne dane, by nie wpadły w niepowołane ręce.

Jak dbać o prywatność w Internecie – wskazówki

1. Uważaj na oszustwa socjotechniczne

Jednym z największych zagrożeń w sieci obecnie są oszustwa socjotechniczne – na przykład phishing. Oszuści nie posługują się w ich przypadku zaawansowanymi technologiami czy oprogramowaniem, lecz wykorzystują ludzką naiwność i strach.

Być może spotkałeś się z dziwnymi wiadomościami od firm, które ponaglały Cię do uregulowania jakichś należności, kiedy w rzeczywistości nigdy z nimi nie współpracowałeś. Może nawet dostawałeś maile od ludzi twierdzących, że pracują w Twojej firmie, ale utracili dostęp do wewnętrznej sieci i potrzebują danych logowania. To właśnie oszustwa socjotechniczne.

Zawsze upewniaj się, że wiesz, z kim tak naprawdę rozmawiasz – szczególnie jeśli w grę wchodzą poufne informacje, takie jak imiona, nazwiska, hasła czy dane bankowe.

2. Korzystaj z oprogramowania zwiększającego prywatność w sieci

Możesz być śledzony w Internecie, nawet jeśli uważasz, że dbasz o bezpieczeństwo swoich danych. Dzieje się tak dlatego, że firmy korzystają z nowoczesnych technologii, by profilować internautów między innymi w celach marketingowych.

Jeśli widzisz, że reklamy „podążają” za Tobą w sieci i są niepokojąco dobrze dopasowane do tego, czego akurat potrzebujesz, to sprawka skryptów śledzących – przemyśl zainstalowanie blokera skryptów śledzących na swoim komputerze. Blokada śledzenia w sieci uniemożliwi reklamodawcom zbieranie informacji o Tym, jak korzystasz z Internetu i jakie są Twoje preferencje zakupowe.

3. Stosuj tylko silne i unikalne hasła

Każde konto w Internecie wymaga utworzenia hasła. Nigdy nie stosuj identycznych haseł do różnych profili: jeśli zostanie ono wykradzione raz, istnieje duża szansa, że ktoś spróbuje zalogować się nim na innych witrynach.

Ponadto pamiętaj, że hasło musi być silne i maksymalnie trudne do odgadnięcia lub złamania, a więc:

  • powinno składać się z minimum ośmiu znaków,
  • powinno zawierać małe i wielkie litery,
  • powinno zawierać cyfry i znaki specjalne,
  • nie powinno być czymś, co łatwo odgadnąć: imieniem dziecka, zwierzaka, datą urodzenia itd.

Unikalne hasła trudno zapamiętać, dlatego korzystaj z menadżera haseł. To program, który przechowa Twoje hasła w bezpiecznej i zaszyfrowanej postaci.

4. Nie zamieszczaj wszystkiego w mediach społecznościowych

Większość osób lubi chwalić się przed znajomymi tym, gdzie aktualnie przebywa czy co robi. Pamiętaj jednak, że jeśli Twoje konta nie są zabezpieczone – informacje, które udostępniasz, stają się publiczne. Ktoś może skorzystać z tego, że jesteś akurat na wakacjach albo zebrać Twoje dane i wykorzystać je w celu kradzieży Twojej tożsamości.

Regularnie przeglądaj ustawienia prywatności swoich kont w social mediach. Najlepiej ogranicz dostępność swoich postów tak, by były widoczne tylko dla Twoich znajomych.

5. Aktualizuj system i aplikacje

Wielu hakerów i twórców złośliwego oprogramowania szuka luk w zabezpieczeniach systemowych. Owe luki są zazwyczaj szybko łatane, ale wymagają zainstalowania aktualizacji. Nie ignoruj więc powiadomień o konieczności zaktualizowania i zrestartowania systemu.

To samo dotyczy programów, z których korzystasz – w szczególności antywirusów. Aktualizacje zawierają dane dotyczące najnowszych zagrożeń, dlatego lepiej nie przekładać ich na później w nieskończoność.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej