Jedną z najistotniejszych miar konkurencyjności jest bez wątpienia jakość posiadanej infrastruktury IT. Wiedzą o tym nie tylko duże korporacje, ale także małe i średnie firmy, które stawiają na ciągły rozwój i chcą wypłynąć na szerokie wody pozyskując coraz szersze grono nowych Klientów. Wykorzystywane rozwiązania IT mają wpływ nie tylko na wydajność i jakość pracy operacyjnej, ale także na takie aspekty jak bezpieczeństwo danych czy organizacja pracy zdalnej.
Niestety, w przypadku wielu firm zakup nowoczesnego sprzętu i oprogramowania jest zbyt dużym wydatkiem. Nie oznacza to jednak, że muszą one rezygnować z jakościowej infrastruktury informatycznej. Jeśli problemem jest ograniczony budżet, wówczas dobrym pomysłem może okazać się outsourcing IT. Polega on na powierzeniu zewnętrznemu dostawcy zadań związanych z obsługą informatyczną firmy. Tylko od Ciebie zależy jaki zakres działań będzie obejmowała współpraca. Niezależnie od tego w jakiej branży działasz oraz jakie obszary IT chcesz rozwinąć, z pewnością znajdziesz partnera, który zaproponuje Ci dogodne warunki umowy.
Outsourcing IT dopasowany do Twoich potrzeb
Z uwagi na fakt, że outsourcing IT przeżywa obecnie duży rozkwit, zewnętrzni partnerzy muszą zabiegać o zainteresowanie Klientów oferując pożądane usługi w rozsądnej cenie. Niewątpliwie jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy rozważają wdrożenie zewnętrznej obsługi informatycznej w swojej firmie. Konkurencyjność sprzyja powstawaniu ofert, który wpiszą się w nasze indywidualne potrzeby i pozwolą nam wybrać dokładnie te usługi, które mają największy wpływ na funkcjonowanie naszej organizacji. W zależności od potrzeb możesz postawić na usługi m.in. w zakresie organizacji pracy zdalnej, tworzenia sieci informatycznej czy też kompleksowego wsparcia IT, które obejmie pełną gamę rozwiązań zarówno w zakresie dostarczania sprzętu, jak i oprogramowania.
Korzyści wynikające z outsourcingu IT
Usługi informatyczne świadczone przez rzetelnych partnerów to gwarancja wielu korzyści. Przede wszystkim wiążą się one z redukcją kosztów związanych z prowadzeniem biznesu. Nie musimy bowiem zatrudniać doświadczonych informatyków na etacie ani inwestować w ich rozwój. Outsourcing IT daje nam dostęp do świetnie wykwalifikowanych specjalistów dokładnie w takim wymiarze jaki odpowiada aktualnym potrzebom naszej organizacji. Dedykowani specjaliści to nie wszystko. Outsourcing IT pomaga również w rozwoju biznesu poprzez wsparcie w zakresie wdrażania nowych technologii. Pozwala to zwiększyć efektywność pracy przedsiębiorstwa bez konieczności angażowania dużych nakładów finansowych.
Większość firm świadczących zewnętrzną obsługę informatyczną może pochwalić się szerokim zakresem usług, co pozwala dopasować warunki umowy do indywidualnych potrzeb odbiorcy. Decydując się na outsourcing IT warto jednak sprawdzić czy wybrany przez nas partner zapewni nam obsługę zgodną z naszymi oczekiwaniami i czy umowa, którą zamierzamy podpisać zawiera wszystkie pożądane usługi. Jeśli zależy nam na szybkiej reakcji na zgłoszone awarie bądź usterki, koniecznie zapytajmy o poziom „SLA” (gwarantowany poziomu świadczenia usług). Im krótszy czas reakcji, tym większa szansa, że zachowamy ciągłość przepływu informacji w naszej firmie i unikniemy przestojów, które mogą nadszarpnąć nie tylko nasz budżet, ale także opinię wśród naszych Klientów.
Jak znaleźć odpowiedniego partnera usług IT?
Szeroki wybór partnerów świadczących outsourcing IT ma swoje dobre i złe strony. Owszem, możemy wybierać spośród wielu ofert i wybrać tę najciekawszą, jednak nie mamy pewności czy wybrany przez nas partner zapewni nam pożądaną jakość usług. Zanim podpiszemy umowę, koniecznie zwróćmy uwagę na poniższe aspekty:
- Doświadczenie i kwalifikacje – bogate doświadczenie na rynku da nam pewność, że specjaliści IT odpowiednio zidentyfikują nasze potrzeby oraz zapewnią nam obsługę według najwyższych jakościowych standardów. Jeśli zależy nam na pokryciu konkretnych obszarów infrastruktury informatycznej, sprawdźmy czy wybrany przez nas parter posiada fachowców specjalizujących się w danej dziedzinie.
- Elastyczność oferty – wybór konkretnych usług IT pozwoli nam zoptymalizować budżet. Warto negocjować i pytać o indywidualnie warunki współpracy.
- Opinie – jeśli zewnętrzny dostawca usług IT działa na rynku już jakiś czas, z pewnością znajdziemy opinie dotyczące jakości świadczonych przez niego usług.
Sprawdź, jacy partnerzy funkcjonują w branży i wybierz ofertę, która spełni Twoje wymagania zarówno w zakresie dostępnych usług, reakcji na awarie, jak i ponoszonych kosztów obsługi.