DevOps Engineer, w skrócie DevOps to osoba, bez której IT nie mogłoby sprawnie funkcjonować. Posiada obszerną i wszechstronną wiedzę – od automatyzacji, poprzez wdrożenie, aktualizację, aż po utrzymanie. Wymagania wobec potencjalnych DevOpsów są naprawdę duże. Nic dziwnego – to odpowiedzialna rola, a dobrego specjalisty ze świecą szukać. Jak kształtują się zarobki na stanowisku DevOps Engineer? Dlaczego jest fundamentem i sercem zespołu?
Co sprawia, że DevOps Engineer jest taki ważny
Dobry DevOps Engineer przede wszystkim potrafi zarządzać i optymalizować infrastrukturę i wykorzystywane technologie. Jego rola łączy w sobie umiejętności zarówno twarde, jak i miękkie. Poza świetnym zapleczem technologicznym, osoba na tym stanowisku musi nieustannie poszerzać swoją wiedzę, śledzić trendy, być “na bieżąco” z tym, co w technologicznej trawie piszczy. To niezwykle ekscytujące stanowisko, na którym można raczej zapomnieć o nudzie. DevOps programuje, projektuje nowe elementy, ale także jest wsparciem dla zespołu. Z uwagi na ilość obowiązków, musi być więc świetnie zorganizowany i posiadać umiejętność pracy pod presją. Ponadto rolą DevOpsa jest komunikacja pomiędzy różnymi specjalistami – od backendowców, poprzez testerów, projektantów, a nawet project managerów. Wiele zależy od specyfiki i struktury danej organizacji. Choć DevOps raczej nie spędza większości czasu na programowaniu, musi być w stanie oskryptować akcje takie jak ustandaryzowane konfiguracje, zautomatyzowane testy czy restarty i procedury cofania zmian.
Co DevOps musi mieć w małym palcu?
Narzędzi pracy na stanowisku Dev Opsa, choćby z uwagi na zakres jego obowiązków, nie brakuje. Wymaga się szeregu umiejętności i doskonałej znajomości nowych technologii. Czego najczęściej wymagają potencjalni pracodawcy od przyszłego DevOps Engineera?
- Znajomość działania systemów operacyjnych, takich jak Linux i Windows,
- Umiejętność testowania oprogramowania,
- Znajomość narzędzia Kubernetes (zarządzanie zasobami, skalowanie, automatyzacja tworzenia środowisk)
- Znajomość Jenkins (tworzenie zautomatyzowanych procesów),
- Selenium, Ansible, czyli automatyzacja testów oprogramowania,
- Git, a więc kontrola wersji.
Atrakcyjność potencjalnego przyszłego pracownika podbija znajomość języków skryptowych:
- Python
- Perl
- Bash
- Go lub Ruby
Zarobki na stanowisku DevOps
DevOps Engineer zaczyna od poziomu juniorskiego. Naturalnie na tym etapie zarabia najmniej, choć wciąż jest to więcej niż na analogicznym stanowisku w innej branży. Ile zarabia DevOps Junior? Można przyjąć, że od 4 tyś na umowie o pracę do nawet 8 tyś na B2B. Rozwój DevOpsa zależy nie tylko od znajomości firmy, jej struktur i mechanizmów, ale przede wszystkim od doświadczenia. To coś, czego nie da się przeskoczyć. Podczas gdy junior szuka rozwiązań, mid, a potem senior adresuje problem na odpowiednim poziomie, uwzględniając różne czynniki. W związku z tym DevOps Senior może liczyć na zarobki odpowiednio wyższe – od 8 tyś na umowie o pracę do nawet 20 tyś na umowie B2B.