Czy robotyka przemysłowa jest jedynie dla liderów rynkowych?

Autor:

   |

Współczesne zautomatyzowane linie produkcyjne kojarzą się przede wszystkim z dużymi manufakturami. Jednak czy słusznie?

Robotyka przemysłowa i przemysł 4.0 to przyszłość

Przemysł od lat dąży do tego, by przy doskonałej optymalizacji, generować jak największą wartość dodaną. Automatyzacja i wdrożenie przemysłu trzeciej generacji postawiły pierwsze kroki ku temu, by całość tej gałęzi gospodarki mogła funkcjonować z minimalnym wkładem ludzi. Aktualnie mówimy już o czwartej rewolucji przemysłowej. Maszyny nie tylko działają niezależnie od ludzi, lecz także komunikują się ze sobą. Nowoczesne linie produkcyjne mogą być wdrażane jednak nie tylko przez największych graczy na rynku. Okazuje się, że robotyka jest dziś dla każdego – niezależnie od branży. Innowacja musi docelowo skupić się na tym, by z dobrodziejstw przemysłu najnowocześniejszej generacji, korzystały także firmy średniej i małej wielkości. Inaczej będziemy mieć do czynienia ze znaczącym spadkiem ich konkurencyjności, a co za tym idzie, dominacją dużych ośrodków produkcyjnych nad całymi branżami.

Maszyny Universal Robots to przykład innowacji dla każdego

Nowoczesne rozwiązania z dziedziny robotyki przemysłowej nie są zarezerwowane tylko dla wybranych branż. Przełomem dla przemysłu było opracowanie nowych standardów na potrzeby automotive. To ten sektor jest przodujący pod kątem wdrażania nowoczesnych standardów, optymalizacji i samego zasięgu produkcji. Dziś komponenty samochodowe składane są przede wszystkim przez roboty o różnej wydajności i różnej konstrukcji. Jednak branża motoryzacyjna nie jest jedyną, która podatna jest na innowacje. W rzeczywistości coboty (roboty wspierające pracę ludzką) mogą być stosowane w wielu innych obszarach. Jeśli chodzi o konkretne zastosowania robotyki w przemyśle XXI wieku, znajdziemy je wszędzie tam, gdzie praca ludzka jest żmudna, powtarzalna, dosłownie nudna, a same warunki, w których się ona odbywa, nie należą do najbardziej sprzyjających BHP.

Mówimy więc tu o zastosowaniach w sektorach:

  • Produkcji żywności i rolnictwa – wiele prac wymaga tam powtarzalności, niekiedy konieczna jest praca w skrajnie higienicznych warunkach.
  • Wytwarzania mebli i sprzętu – roboty są bardziej precyzyjne i dokładne podczas wytwarzania komponentów i kompletnych akcesoriów.
  • Elektroniki i technologii – tu wymagana jest precyzja znacznie przewyższająca zdolności ludzkie.
  • Obróbki metali – w tym sektorze kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo pracy.
  • Przemysłu farmaceutycznego i chemicznego – roboty pozwalają na zachowanie wysokiego standardu pracy, da się je wykorzystywać w pomieszczeniach sterylnych.
  • Badań i rozwoju – roboty wspierają research naukowy w wielu dziedzinach.

Maszyny Universal Robots to rozwiązania stworzone z myślą o małych i średnich firmach

Nowoczesna robotyka przemysłowa może generować wartość dodaną także firmom, których zasięg nie jest tak duży, jak liderów produkcji. Niewielkie linie produkcyjne, warsztaty, centra badawcze, wszędzie, gdzie da się zastosować rozwiązania z dziedziny automatyki i przyniesie to zwrot, wskazane jest wdrożenie robotów nowej generacji. Są to maszyny dosyć kompaktowe, które dobrze sobie radzą w zróżnicowanych warunkach pracy. Są także podatne na dostosowanie ich do zmieniających się potrzeb i procesów na linii produkcyjnej. Coboty tworzone przez markę Universal Robots zostały zaprojektowane w taki sposób, by generowały wartość dodaną i były jednocześnie opłacalne w wykorzystaniu przez mniejszych graczy.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej