Co to jest ping i dlaczego powinien być niski?

Autor:

   |

Szybki Internet dla gracza jest niezbędny do prowadzenia płynnej rozgrywki online i łatwej komunikacji z innymi graczami. Dlatego tak ważne jest, aby nasz domowy Internet działał jak najlepiej, bez zakłóceń. Sprawdź, jak ping może wpływać na jakość rozgrywki.

Co to jest ping?

Ping to narzędzie diagnostyczne służące do sprawdzania łączności pomiędzy hostami w sieci, czyli na przykład komputerem a stronami WWW. Inaczej mówiąc, ping jest miarą prędkości połączenia internetowego. Możemy przełożyć to także na gry komputerowe. Jeśli ping na Twoim komputerze wynosi 100, oznacza to, że Twoje opóźnienie w rozgrywce wynosi 100 milisekund. Dlatego też im mniejsza jest wartość pingu, tym lepiej.

Do przeglądania stron internetowych, oglądania filmów czy grania w gry online sprawdzi się ping do 50 ms, jednak najlepszy to ok. 20 ms. Zbyt wysoki wskaźnik pingu może powodować lagi, przerywanie rozmów, zakłócenia, echo czy klatkowanie, co może być szczególnie uciążliwe podczas grania w gry typu FPS, takich jak CS:GO czy Call of Duty.

Co wpływa na wysokość pingu?

Czynników wpływających na wysokość pingu jest wiele i mogą być one spowodowane zarówno przez nas samych, jak i dostawców Internetu, serwer czy uszkodzony sprzęt. Podczas gry wartość pingu może wzrastać, na przykład, kiedy uruchomimy w tle kilka niepotrzebnych w danej chwili aplikacji. Przez stałe pobieranie danych powodują one obciążenie łącza.

Kolejną istotną kwestią jest sam serwer, na którym gramy. Jeśli znajduje się za daleko od miejsca, w którym mieszkamy, na przykład w innym kraju czy na innym kontynencie, to na ich odpowiedź będziemy musieli poczekać nieco dłużej niż, gdyby były zlokalizowane niedaleko nas. Przy tym ważną rolę odgrywają także warunki pogodowe, takie jak burza czy silny wiatr, które dodatkowo mogą powodować zakłócenia czy niższą jakość połączenia.

Ponadto, wysoki ping może być także spowodowany awarią Wi-Fi, odległością między komputerem a routerem, uszkodzonymi lub źle podłączonymi kablami od routera. Bardzo dużo zależy również od dostawcy Internetu oraz technologii, za pomocą której dostarcza pakiet internetowy.

Jak obniżyć ping?

W zależności od tego, co jest przyczyną opóźnień, można skutecznie spróbować je wyeliminować. Aby obniżyć ping, należy przede wszystkim zamknąć wszystkie niepotrzebne strony oraz upewnić się, czy inni użytkownicy nie korzystają aktualnie z różnego rodzaju aplikacji, które wpływają na obciążenie łącza. Możemy także zresetować router lub przenieść go w inne miejsce, tak, aby pomiędzy nim a naszym komputerem znajdowało się jak najmniej przeszkód, takich jak ściany.

Jeżeli korzystasz z laptopa, dobrym rozwiązaniem może być bezpośrednie podłączenie go do routera za pomocą kabla. Jeśli ping utrudnia nam grę na danym serwerze, możemy również zmienić sam serwer i wybrać taki, który znajduje się bliżej naszego miejsca zamieszkania. Jeśli wykonaliśmy wszystkie te czynności, a kłopoty z siecią nadal występują, to problem może leżeć po stronie dostawcy Internetu.

INEA – najlepszy Internet dla gracza

Jeśli Twój dotychczasowy Internet budzi zastrzeżenia i często masz problem z pingiem, który uniemożliwia Ci płynną grę, to jest niezawodne rozwiązanie. INEA oferuje najlepszy na rynku Internet dla gracza. Dzięki zastosowaniu najszybszej technologii światłowodowej jakość i komfort gry znacznie wzrosną, a o Twojej pozycji w końcu zaczną decydować umiejętności, a nie słabe połączenie internetowe. Ponadto, INEA oferuje światłowód oparty na łączu symetrycznym, który zapewnia taką samą prędkość podbierania i wysyłania danych – nawet wielokrotnie wyższą niż 1 Gb/s. Dzięki temu Internet światłowodowy jest stabilniejszy, osiąga wysoką przepustowość, a ping zmniejsza się nawet do 1 ms.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej